İSTAHED LOGO

Menü

Ara

image

AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİMİZİ KORUYACAĞIZ

image
10 Ocak 2017
960

2010 yılı kasım ayında başladığımız aile hekimliği serüvenine 6 yılı aşkın bir süredir devam etmekteyiz. Bu süreçte bizlere hep aile hekimi başına düşen nüfusun azalacağı ve gerçekten işimiz olan koruyucu sağlık hizmetlerine daha çok zaman ayıracağımız söylendi, biz aile hekimleri bu verilen sözün tutulmasını beklerken var olan yükü çektik.

 İlimizde aile hekimliğine geçtiğimiz dönemden sonra birçok ilçeye idare tarafından yeni bir Aile Sağlığı Merkezi açılmadı. Yani 2010 yılında aile hekimlerinin elini taşın altına koyduğu, ilçe belediyelerinin bazılarının aile hekimliği sistemine geçerken yardım etmesi sonucu oluşan asmlerin yenileri yapılmadı, Tüm Türkiye'de aile hekimine düşen nüfus 3500 lerdeyken İstanbul'da 4000lerden aşağı düşürülemedi. Hatta bazı ilçelerde (Esenyurt gibi) aile hekimine düşen ortalama nüfus 4600-4700 lere dayandı. Bunların karşısında idare hiçbir şey yapmadı, yeni gelen nüfusları da hukuksuz bir şekilde 4000 üzeri olan hekim arkadaşlarımıza atadı.

2016 yılında bakanımızın talimatıyla yeni birimler açıldı ama bu birimler sadece açılarak bırakıldı. Ne bir binası, ne bir nüfusu ne bir aile sağlığı çalışanı olan birimler göstermelik olarak açılmış oldu kimse tarafından tercih edilmedi.

Şimdi de bu birimlerin bir kısmı mevcut asmlere dağıtılmaya çalışılıyor. Asmdeki diğer doktorlardan habersiz ve izinsiz, asmdeki mutfak, depo, dinlenme alanı, fazladan gebe izlem, bebek izlem odaları yani mevzuattaki minimum şartları sağlayan odaların dışındaki tüm odalara el konup birim açılmaya çalışılıyor, hatta öyle ki oda metrekaresi birim olmaya uygun olmayan alanlara dahi birim açılmak isteniyor.

 Yapılan tüm görüşmelerde ve kamuoyuna karşı  vatandaşlarımızın kaliteli hizmet almalarını sağlayacak, çalışanlarımızın işlerini yaparken daha fazla motive olmalarına zemin hazırlayacak, modern Aile Sağlığı Merkezleri yapmalıyız, yapacağız diyen idare, Bunun aksine olacak şekilde yükümlülüğü olan yeni birimler açma meselesini, mevcut Aile Sağlığı merkezlerinde, aile sağlığı çalışanlarının mutfaklarına,dinlenme alanlarına, göz dikmekte, daha iyi hizmet vermek için kullandıkları 2.gebe izlem, 2.bebek izlem odalarını gasp etmeye çalışmaktadır.Bu yapılan söylemle,pratikte yapılanın örtüşmediğinin açık delili olarak karşımızda durmaktadır.

Modern Merkezlere bu şekilde ulaşılamaz, Sağlık sisteminde ve milletimizin gözünde Aile Sağlığı Merkezlerinin değeri daha da sıkışık hala getirilerek, sağlanamaz. Ferahlatmak yerine daha da sıkıştırmak güvenirliliği ve saygyı arttırmaz aksine daha düşürür.

Birimlerin geçici olacağı güvencesi verilmesine de itibar etmemiz mümkün değildir, bugüne kadar yaşadığımız tecrübeler de bunu göstermektedir, kaldı ki kısa süreli çözümler etkili olamaz,ayrıca 1,5 yıldır idarenin önünde duran bu probleme çözüm bulmamış olması da biz Aile Hekimlerinin suçu değildir, bedel yine bize ödetilmeye çalışılmakta, asm lerde kullandığımız alanlarımıza el konulmaya çalışılmaktadır.

Bir asmye yeni bir birimin açılması için o asmdeki tüm hekimlerin onayı gerekmektedir. Bunun dışındaki bir uygulamayı asmlerimizi gasp girişimi olarak görüyoruz ve kabul etmiyoruz. İdarenin yapacağı şey çok açıktır; kamu imkanlarını kullanarak yeni asmler açmak, gerekli malzemeleri temin etmek, kamudan yeterli aile sağlığı çalışanı bulunamadığı için özelden aile sağlığı çalışanı alımını açmaktır.

Biz Aile Hekimliği Çalışanlarının Haklarını savunmak üzere çalışmakta olan Sivil Toplum Kuruluşu olarak Aile Sağlığı Merkezlerimize Sahip çıkacağız,

Sağlık çalışanlarına yaşam alanı bırakmayan, yaşam hakkı tanımayan anlayışın sağlık idaresinde olmasını kabul etmiyoruz.Kaliteli sağlık hizmeti sunumunun sorumluluğu gereği bu anlayış devam ettiği takdirde başta hukuksal olmak üzere her türlü mücadeleyi vereceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.


İSTANBUL AİLE HEKİMLİĞİ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

Benzer Haberler