İSTAHED LOGO

Menü

Ara

image

İSTAHED'İN DANIŞTAY ZAFERİ

image
24 Temmuz 2017
2280

İSTAHED'İN DANIŞTAY ZAFERİ

İdari soruşturmaların yapılmasında ,suç ne kadar sabit görünürse görünsün,inceleme yapılmadan,soruşturma görevlisi atanmadan ve soruşturma görevlisinin hazırladığı raporu ile,suçun mevzuatta bulunan karşılığına dair ceza talebi olmadan, sadece yazılı savunma ile ''CEZA VERİLEMEZ'' diyorduk,''verilirse de usulsüz olur'' diyorduk.
Bu hukuki gerçeği sizlerle paylaşmış, bizlerden direk yazılı savunma istenmesi üzerine ,"SAVUNMA VERMEYELİM SADECE VALİLİK İTİRAZI YAPALIM" şeklinde hukuki görüşümüzü sunmuştuk. Danıştay 2. Dairesinden hem bu görüşümüze, hem de içeriği ile ders niteliğinde olan ,yerel mahkemenin kararına destek olan muhteşem bir karar çıktı.
O Dönemin,Hukuktan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Kutbettin Demir ve Avukatımız Gülümser Uğurlu'nun ,Danıştay'ın ilgili dairesine bizzat gidip, davayla ilgili bire bir görüştüğü ve içeriğini, sebeplerini anlattığı dosyada ,bizi haklı buldu ve "Soruşturma Yapılmadan Sadece Yazılı Savunma Alınarak Ceza Verilemez " tezimizi doğrulayan karara imza attı.Aynı zamanda bu karar ile "Cumartesi Nöbetleri ile ilgili olarak, Sendika Kararına uyarak nöbete gitmeyen bir üyemize,verilen cezanın iptaline dair açtığımız ve kazandığımız dava da onanmış oldu.Yerel mahkeme,eylemin sendikal hak kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine ,üyesi olunup olunmadığına bakılmadan sendikal kararlara çalışanların destek vermesinin ,Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 11. maddesine uygun olduğuna ,dolayısıyla verilen bu cezanın bir disiplin cezası olarak görülmesi gerektiğine ve bu eylemin de, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 11. maddesi kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine karar vermişti. İdarenin bu kararı Danıştay'a götürmesi üzerine Danıştay'daki davaya bizzat müdahil olmuştuk.
Hukuk komisyonu olarak, "Cumartesi nöbetleri" ne dair yazılı savunmalarımız istendiğinde ,bu konuda sizlere gereken bilgilendirmeyi yapmış ,bu şekilde ceza vermelerinin yanlış olacağını söylemiştik.Her ne kadar bölge mahkemelerinden, buna dair bir kaç olumsuz sonuç almış olsak da, Danıştay'ın bu kararı ,çok daha önemli ve bundan sonraki hukuki süreçlerde yol gösterici olacaktır.Bu vesile ile Hukuk Komisyonumuza ve Avukatlarımıza teşekkürü borç biliriz.
Bundan sonra da soruşturmalarda usulün önemi ve dikkat etmemiz gerekenler konusunda ,üyelerimizin dikkatini çekmeye, haklarımız için mücadele etmeye ve yanınızda olmaya devam edeceğiz. "BİRLİĞİMİZ EN BÜYÜK GÜCÜMÜZDÜR"

İSTAHED YÖNETİM KURULU

  • image
  • image
  • image

Benzer Haberler