İSTAHED LOGO

Menü

Ara

image

İSTAHED, THSK Başkanlığında çeşitli Görüşmelerde Bulundu

image
02 Kasım 2013
3435

İSTAHED, 31 Ekim 2013 günü, İSTAHED Başkanı Esin ŞENER,  İSTAHED Genel Sekreterimiz Senem ŞENER, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Can AKDUMAN ve Kutbettin  DEMİR ile Ankara'da THSK ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile görüşmelerde bulunmuştur.  

 

THSK Başkanı Turan BUZGAN ile görüştük. Kendileri ve ekibini sorularımıza cevap bulabilmek için kongremiz İKON'a (İstanbul Aile Hekimliği Kongresi'ne) davet ettik.

 

THSK Bilgi İşlem Daire Başkanlığından, Daire Başkanı Ünal Hülür ve Mehmet Tüleylioğlu, İSTAHED tarafından hazırlanan ve sunulan saha raporunu bizlerle değerlendirdi. Böyle bir raporun ellerini kuvvetlendireceklerini söylediler. Teknik kısımların ve sorunların ayrıntılarıyla konuşulduğu bu toplantıda bazı sorunların halledilebileceği ama bazılarının alınan izinler sınırı gereği yapılamayacağı konuşuldu.

 

Bakan Müşaviri Kalite Yönetim Danışmanı, Başkan yardımcısı Betül Faika Sönmez, İSTAHED ile daha önce planlanan ve kamuya sunulması planlanan Aile Hekimliği Bilgilendirme Projesi üzerinde tekrar konuşuldu. Sağlık okur-yazarlığının birinci basamakta önemi ve yapılması gerekenler değerlendirildi.

 

İSTAHED ekibine uzun bir zamanını ayıran Hukuk Müşavirimiz Halil Şen ve Av. Sema Hanım ile ödeme yönetme taslağı, damga vergileri, kiralar, soğuk zincir, performans itiraz sıkıntıları, pozitif negatif performanslar, vb. konular ayrıntıları ile konuşuldu.

 

Eğitim Daire Başkanı Başkan Yardımcısı Sümeyye Selçuk Mungan ile AHUZEM 'in yanı sıra, SağlıkNet2 'in istediği zamansız sonuçları da konuştuk. (22 haftadan önce OGTT istemi, 9. Ay Hgb istemi gibi) bu konuda ilgili bir çalıştay yapılarak izlem protokolleri ve "Demir gibi Türkiye" projesinden kalan bu uygulamaların sahaya göre düzenlenmesi gerektiği konuşuldu. OGTT de Bebeklerde Hgb ölümü de ASM dışında uzmanları tarafından yapılan bir uygulama olduğundan, Aile Hekimlerinin yapamadığı bir uygulamadan dolayı Aile Hekimlerinin sorumlu olduğu ve hesabının bizler tarafından performans itiraz formlarında verilmesi gerektiği tekrar gündeme getirildi.

 

Sümeyye Selçuk Mungan, AHUZEM konusunda belirsizliğin devam ettiğini, sınavın nasıl ne zaman yapılacağı, sonuçlarının nasıl değerlendirileceği konusunda henüz net bir şey konuşulmadığını belirtti. Mevzuatta "Aile Hekimleri Bakanlığın uygun gördüğü eğitimi alır" ifadesinin olduğunu; Aile Hekimlerinin doğru verilen etkin bir eğitimden kaçmayacağını ama neden sonunda sınav olduğumuzu; bu sınav çıktıları ile neler olacağını anlayamadığımızı; sahada bir belirsizlik ve huzursuzluk olduğunu ve bu sınava kesinlikle karşı olduğumuzu ilettik. Ayrıca teknik anlamda AHUZEM 'de karşılaşılan sorunları olabilecek çözümleri ile de görüşlerimizi bildirdik.

 

Bilişim ve Hukuk Komisyonumuz, görüşme detay ve raporlarını ayrıca önümüzdeki günlerde sunacaklardır.

 

 

Haber: Gökhan Kara
İSTAHED Basın İletişim Sorumlu YK üyesi

Benzer Haberler