İSTAHED LOGO

Menü

Ara

image

SİSTEM SORUNLARINDAN AİLE HEKİMLERİ SORUMLU TUTULAMAZ

image
06 Ocak 2017
1483

E-sağlık tarafından Ocak ayı performans hesaplamaları için yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmiştir:


"PERFORMANS HESAPLAMALARI HAKKINDA DUYURU

Genel Müdürlüğümüzün 15/12/2016 tarihli ve 67189002-719-E.977 sayılı yazısı ile Aralık ayı Aile Hekimliği Performansının USS den hesaplanacağı duyurulmuştur.
Sahadan veri gönderiminde teknik entegrasyon sorunları, yeni oluşturulan iş kurallarının saha tarafından tam olarak anlaşılamaması, aşı takip sisteminden (ATS) stok düşümlerinin doğru şekilde yapılmaması ve sonucunda aşı bilgilerinin gönderilememesi nedenleriyle veri gönderim oranlarının istenilen düzeyde olmadığı tespit edilmiştir."

 

Bu açıklama ile sorun, Aile hekimlerinin entegrasyonunda ve veri girişlerinde yaşanmaktaymış gibi gösterilmek istenmiştir. Ancak KDS sistemine sorunsuz giden veriler mevcutken, USS ye gönderimde eski aşıların KDS den aktarılamaması (bu aşının gönderilebilmesi için önceki dozlarının gönderilmiş olması gereklidir hatası), gönderilmiş olarak görünen verilerin güncelleme esnasında performans ekranına yansıtılamaması, servislerin cevap vermemesi (Zaman aşımı), ATS sunucularının çoklu doz aşılarının gönderimi yapıldıktan sonra uss ye gönderilirken haliyle gecikme yaşanınca süresi dolan açılmış aşının onay kodunu kabul etmemesi gibi pek çok servis kaynaklı sorun da yaşanmaktadır. Bu nedenle tam olarak testleri tamamlanmayan, bir anda geçilmek istenen bu sistemdeki aksaklıkların Aile hekimlerine mal edilmesini kabul etmiyoruz! 


Sürekli yenilenen plansız uygulamalar ile Aile hekimleri ve Aile sağlığı çalışanlarına ek iş yükü getirilmektedir. Artan iş yükü Aile hekimliğinin var oluş nedeni olan koruyucu sağlık hizmetlerinde aksamalara neden olmakta ve Aile hekimliğini salt poliklinik hizmeti sunan sağlık birimi haline getirmektedir. Sağlık bakanlığı yetkilileri süregelen alışkanlıklarını bir an önce terketmeli ve sahanın sesi olan Dernekler ve federasyonumuzun önerileri doğrultusunda uygulamaları bir an önce hayata geçirerek etkin koruyucu sağlık hizmetinin sunumu sağlanmalıdır.İSTANBUL AİLE HEKİMLİĞİ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU


Benzer Haberler