İSTAHED LOGO

Menü

Ara

AİLE HEKİMLERİNE NÖBET

image

Okunma Sayısı

2375

Hekimin 40 saat çalışması, daha fazla çalışırsa asıl görev yerinde performansının düşeceği düşüncesiyle çıkarılmıştı tam gün yasası. En azından ben böyle yorumlayıp, kısmen mantıklı bulmuştum. Hekim bir yerde çalışmalı ve burada tatmin edici bir ücret almalı diye düşünmüşümdür her zaman.

Aile hekimliğine ilk başladığımızda, en fazla çalışma süresi 40 saat ve bu süre dahilinde sürekli poliklinik hizmetinde bulunmamız gerektiği, çalışma planlarımızı oluştururken bize söylenen olumsuz bir diretmeydi. Makine gibi çalışamaz hekim, sürekli dert dinleyen, çözüm üretmeye çalışan bir beyin, performansını tam anlamıyla gösterebilmesi için, insanla uğraşan insanüstü olmayan bizler günün ve haftanın sonunda halen hastaya gülümseyebilmek için makul sürelerde çalışmak istedik.

Esnek mesai denilen uygulama neyse ki isteğe bağlı serbest bırakıldı ama dahasını kazanmak istiyorsanız esneyeceksiniz denildi. Esneyen esnedi yapabildiği kadar.

Bugün öğrendik ki, aile hekimliği kanununda yapılan değişiklik ile artık aile hekimlerine ve aile sağlığı elemanlarına ihtiyaç sebebiyle haftalık çalışma süresinin ve mesai saatleri dışında nöbet görevi verilebilecekmiş. Ne gönüllülük var ne tercih..

Peki şimdiden sonra ne olacak merak ediyorum. Esnek mesaide çalışanlara nöbet ne koşullarda verilecek? Hekim tek işe konsantre olmalıdır diyenler, devlet hastanelerinde hekim kalmadı diye mi, üniversitelerde hocalar hasta bakmıyor diye mi, asistan gelmeyen bölümlerin nöbetlerini uzmanlar tutuyor diye mi başlatıyor bu uygulamayı.

Senelerce pratisyen hekimlere yardımcı hekim gözü ile bakanlara karşı, bakanımız, aile hekimliği uygulamasının bize statü kazandıracağını söylediğinde, artık aile hekimi olanların yürüyüşü bile değişti dediğinde, hayal bile edemeyecekleri parayı veriyoruz dediğinde gücendik ama hekimliğimizi yapmaya devam ettik.

Daha ne kadar sistemin olumsuzluklarını bizim üzerimizden süpüreceksiniz! Ne zamana kadar çatlakları doldurmak için pratisyenlerden faydalanacaksınız! Ne zaman elimi atsam hastalarıma daha bir özenle bakmak için, üstün bir şeyler yapmak, incelemek, hizmetimi iyileştirmek, bakılmayanıgörmek istesem, üzerine bir ek görevlendirme geliyor.

Pratisyen hekimlik halkın gözünde burun kıvrılan, eğitimi yetersiz görülen, uzman olamamış hekimler topluluğu olarak değerlendirilen bir konumda iken, eğitim programları bir an evvel hazırlanıp dolu dolu eğitimlerle bizi yormak varken neden nöbetlerle bizi boğmaya kalkıyorsunuz?

Bile isteye seçtim birinci basamağı, gönüllü geçtim aile hekimliğine çaresizlikten değil. Çünkü umutluydum sistemin hem hastayı hem hekimi korumaya yönelik değişiminden, koruyucu hekimliği aşı uygulamaktan öteye geçireceğinden, elektronik sağlık kayıtlarının hastayı koruyacağından, hekime saygının artacağından, mesleki tatmine bu yolla ulaşacağımdan. Umudum kırıldı,mahsunlaştım birkez daha. Fakat ben hekimim ve hekim vicdanıyla çalışır, parayla değil. İşte bu yüzden sistemi yapılandıran hekim büyüklerimi vicdanlarıyla çalışmaya davet ediyorum.

 

Diğer Yazılar