İSTAHED LOGO

Menü

Ara

HAYDİ DEFİN NÖBETİNE !

image
yazar Recep KOÇ
23 Eylül 2016
Köşe Yazıları

Okunma Sayısı

2382

Danıştay, Aile ve TSM Hekimleri, Hükümet Tabibi değildir deyince, Bakanlık, 80 yıldır dokunmadığı Hıfzısıhha Kanununda bizim için değişiklik yapmak zorunda kaldı. Genelgesi de imzalanmış. Bu genelge de yine bizleri şaşırtmadı. Bakanlık aynı Bakanlık, hukukçular aynı hukukçu ! Yuvarlak cümleler ve anlamı anlaşılamayan maddeler. Aynı tas, aynı hamam. 

  Yazmışlar, 24 saat hizmet veren Belediyelerde nöbet planı yapılmayacak. Hangi hizmettir bu ? Nerde tercüman ! 

  Doğumdan, ölüme her işle ilgilenen, her şeye koşan belediyelerimiz var. Bu kadar işin arasında alt yapı çalışmalarını unutsalar da vatandaş memnun nu memnun ! Ne zaman ki bu nöbetler, bizim görev tanımımızda yok dendi, cenazeler evlerde kaldı, İstanbul'da kıyametler koptu. Seçmenden Başkanlara, Vekillerden, Bakana, Validen, Müdürüne kadar, gücü yeten yetene. Her vakada aynen tekrarlanıyor, silsile devam ediyor ve en sonunda piyango TSM hekimine patlıyordu. Sık sık kaldırım taşı değiştiren, bir metrelik kaldırımlara ağaçlar diken, ayda bir bütün şehire mevsimlik çiçekleri eken ve de söken, suyuna ,elektriğine ,taşaron firmasına paraları döken, her mevsim turistik gezileri ile seçmenini memnun eden, cenazeler için gece gündüz ücretsiz otobüs ve araç hizmeti veren, hatta evlere yemeğini, helvasını bile gönderen, Ramazan'da her akşam sokak sokak iftar programları yapan, hızını alamayıp,sahurda da eğlenceler hazırlayan bu Belediyelere hiç kimse yahu bu cenazeler evlerde neden kalıyor diye sormuyordu. Kaymakamlar bütün işlerini bırakıp, Aile Hekimleri hakkında dosyaları hazırlıyor, Savcılar da ya takipsizlik veriyor ya da dava açıyorlardı. Yirmi oldu, Otuz oldu, Kırk oldu. Üç kazanıp, bir kaybediyorduk. Neyse ki Danıştay imdada yetişip, kurtardı bu yükten hepimizi.  

  Şimdi yine bir kaos, bir kargaşa. Yine savunmalar, dosyalar, davalar, yine evde kalacak cenazeler, Gece yarısı hekim arayan vatandaşlar, lojistik hizmeti bekleyen hekimler ,yine arayan arayana, kızan kızana. Birde telefon trafiği. Tarih tekerrürden ibaret. Hareket aynı hareket . 

 Çözümü gösterdik Belediyelere, 

 Anlattık Sağlık Bakanlığına , 

YA HEKİM KADRONUZU DOLDURUN, YA DA SÖZLEŞMELİ VEYA HİZMET SATIN ALIN . 

SAKAL MI BIRAKSAK  SÖZÜMÜZ DİNLENSİN DİYE ! 

 

Diğer Yazılar