İSTAHED LOGO

Menü

Ara

Kalite Katsayısı ve Pozitif Performans Aldatmacası...

image
yazar Mustafa TAMUR
02 Mart 2016
Köşe Yazıları

Okunma Sayısı

2553

Yeni bir dönem başlıyor Aile Hekimliğinde; eski alışkanlıklar üzerine kurulan yeni bir dönem.

HASAM projesi ve yeni açılan ama henüz yerleşecek hekim bulunmayan yüzlerce ASM ile kayıtlı hasta sayılarının 3000 li hatta 2000 li rakamlara gerileyeceğini ve fakat yetkililerin sözüyle ücretlerde düşüş yaşanmayacağını öğrenmiş bulunuyoruz. Böylece hizmet kalitesi de arttırılmış olacak. Mutluyuz umutluyuz!

Bakanlık hekime başvuru sayılarının ciddi bir biçimde arttırdığını ve artık bu kantite döneminin sonlandığını, yeni bir döneme geçildiğini bunun da kaliteyi arttırma dönemi olacağını söylüyor. Ne güzel. Demek ki artık soğuk zincirde riskli durumlarda huzurla korkmadan aşılarımızı imha edebileceğiz. Demek ki artık bize başvuran hastalarımıza yeterli zamanı ayıracak, tümünün kronik hastalık ve kanser taramalarını yapabileceğiz ve bunun için de ayrıca ücretlendirileceğiz. Demek ki artık günlük 70-80 poliklinik yerine daha çok izlem, aşı ve sağlık eğitimi yapıp, hastalıkları tedavi etmek yerine, hastalanmayı önleyeceğiz. Ve ne güzel tüm bunlar olurken biz şimdi aldığımız ücretin yanında arttırdığımız kalite katsayımızla daha iyi ücretler alacağız, ölçtüğümüz her tansiyon, takibini yaptığımız her diyabet, engellediğimiz her metabolik sendrom, bu gün bizim, önümüzdeki yıllar içinde de ülkemizin gelir hanesine yazılacak.

İşte bize sunulan yeni dönem.

Peki satır aralarında gerçekten bunlar mı var? Bizim pozitif performanstan anladığımız ile bakanlığın anladığı ve uyguladığı şey aynı mı?

Şimdiye kadar yaptığı uygulamalara bakılınca karnesi biz çalışanlar açısından pek de iyi olmayan kurumumuzun söylediklerinin ardında hiçbir olumsuzluk aramayalım mı?

Hatırlayın, sene 2011 yeni bir ödeme yönetmeliği çıkarılmış ve normalde 1 olan hasta katsayıları bir anda gebe bebek yaşlı ve çocuklarda yükseltilirken diğer grupta 0.79'a düşürülmüştü, biz o zamanlar bunun bir ücret kaybı olduğunu söylediğimizde yetkililer bunun bir pozitif performans olduğunu, yeterince gebe bebeğiniz yaşlınız ya da cezaevi nüfusunuz varsa ücretimizin düşmek yerine artacağını söylemişlerdi. Oysa sahada ezici çoğunluk toplamda 500-700 arası puan kaybetmişti ve ücretleri de buna bağlı olarak düşmüştü. Bununla da kalınmamış 4000 den sonra istemediğimiz halde üzerimize atılan özellikli hastalar kds ye yansımış ama ücretlerimize yansıtılmamıştı. Aynı bozuk karne işe gelmemek ile ilgili cezayı 5 ten 10 a, nöbete gelmemeyi de ayrı bir sütun olarak 20 ye çıkarmış, sözleşmeleri de bir yıldan iki yıla çıkararak ceza puanlarında da bizlere pozitif performansı! dayatmıştı. Son değişiklikle 100 puan sınırı 200 e çekilerek bu anlamdaki pozitif performansımızın! Bir kısmını geri aldılar sağ olsunlar.

Şimdi aynı bakanlık diyor ki; Kalite dönemi geldi...

Halkımızın hastalanmasını ya da kronik hastalık komplikasyonlarını önleyecek her adımınızı önemsiyoruz ve bunu ödüllendireceğiz. Hasta sayınızı azaltacağız ve bunu da zamanla ödeme yapılan hasta sınırını 3500 e hatta 3000 e çekerek sağlayacağız. Sınırın üstüne ücret vermeyeceğiz ama bunu yaparken de katsayılarda değişikliğe gidecek ve kalite katsayısı çarpanı ile de pozitif performansa geçeceğiz...

Ama bu pozitif performansın nasıl olacağı, hangi ücretin baz alınacağı ve onun üstüne ödem pozitif performanstan sayılacağı çok da dillendirilmiyor, ama biz deneyimlerimizden biliyoruz ,anlıyoruz.

Olacakları anlatmaya gerek var mı bilmiyorum ama kısaca özetleyerek tarihe bir not düşmek gerekirse;

Bu gün aldığınız ücrete ulaşmak için gittikçe düşen hasta sayılarını da dikkate alırsak, kayıtlı tüm nüfusunuza ulaşmak zorunda kalacaksınız, bunların bakanlıkça talep edilen tüm tetkiklerini yaptırmalarını sağlayacaksınız, tansiyonlarını boylarını bel çevrelerini ölçeceksiniz ve hatta boğazlarını sıkıp yemelerini önleyip HbA1c değerlerini düşüreceksiniz ki aldığınız arabanın kredi taksidini ödeyebilesiniz..

Bakanlığın Halk Sağlığı kanadındaki kadro değişiminin bizleri yanılttığını görene kadar, olan biteni Devlette Devamlılık Esastır kuralı üzerinden yorumlamak hakkımızdır.

Yani arkadaşlar umarım ben yanlış anlamışımdır ama yine yeni bir pozitif performans aldatmacası ile karşı karşıyayız. Nöbetler ve sözleşme fesihleri konusuna hiç girmek istemiyorum. Muhtemelen o da bu pozitif performansa dahil edilir ve tutulmayan nöbet için kesilen ücretler de olası alabileceğimiz rakama eklenir ve denir ki ; Pozitif performans işte budur "Tutarsanız Alırsınız"...


Diğer Yazılar