İSTAHED LOGO

Menü

Ara

Sağlık Çalışanlarının da Bir Hayatı Vardır!

image
yazar Çağdaş Ekim
23 Mart 2015
Köşe Yazıları

Okunma Sayısı

2018

Son zamanlarda medyada, neredeyse 2 kat fazla maaş alacağımız algısını oluşturmaya çalışanları sık sık gördüğümden dolayı sağlıkçılara yapılan %50 nöbet zammının gerçekte ne olduğunu bilmeyenler için birkaç şey yazmak istedim.

Öncelikle bir aile hekimi olarak nöbet tutmuyorum haliyle bize zam falan yok. Bakanlığın bize şimdilik ayda 1 cumartesi günü 8 saatlik yazdığı, ilerde daha fazlasını yazmayı düşündüğü bir nöbet var. Karar aldık gitmiyoruz; çünkü uluslararası sözleşmelere, anayasaya ve aile hekimliği sisteminin özüne aykırı bu nöbetler. Olaki gidersek, saati 7 TL olan nöbet ücretimiz zam sonrası 10,5 TL oluyor yani 1 günlük nöbet toplam 84 TL! Eskiden 56 TL idi. Yani olurda nöbeti tutarsak büyük manşetlerle bahsi geçen zammın kendisi bizim için 24 TL.

Bu arada hemşire ebe ve diğer sağlık memuru arkadaşlar bizim aldığımız nöbet ücretinin yarısını bile zor alabiliyorlar. Hem de aynı süre için!

Bugün yarım gün çalışan bir temizlikçi 100 TL den aşağıya çalışmıyor. Herhangi bir onarım bakım için gelen usta selam verdiğinde 50 TL, tamir yaptığında 150 TL den aşağıya çalışmıyor. Bu ustalar bu arada bu parayı 15 dk ile 1-2 saatlik çalışma için alıyorlar. Alsınlar gözümüz yok, sonuna kadar helal olsun, benim lafım onlara değil.

Bu zamdan en çok etkilenen, en çok sevinebilecek dostlarımız hastanelerde çalışan sağlıkçılarımız olacaktır diye düşünebilirsiniz. Çünkü onlar çok ama çok fazla nöbet tutuyorlar. Bir de onlara bakalım, ne kadar zam gelmiş? Aylık normal çalışma süresi uluslararası antlaşmalara ve insani şartlara göre en fazla 160 saattir. Bir memurun aylık çalışma saatidir bu süre aynı zamanda. Doktor, ebe, hemşire, sağlık memuru, ATT ve diğer sağlıkçı arkadaşlar hastanelerde 200 saatlere varan nöbetler tutmaktadır. Nasıl yani? Bu resmen 2. bir mesai değil mi? Evet öyle! Fakat nöbetler için yapılan ödemeler 130 saatten fazlası için yapılmıyor. Yani 200 saatte tutsanız, 130 saatte, alacağınız nöbet ücreti aynı olmaktadır. Bir hekim meslektaşımızın zam öncesi saatlik nöbet ücreti 7 lira 80 kuruş iken verilen zam saatlik 3 lira 90 kuruştur. Evet, o yere göğe sığdırılamayan zam miktarı 3.90 TL. Bu miktar hemşire ve ebelerde yaklaşık saatlik 4 lira 70 kuruş olan nöbete 2 lira 35 kuruştur. ATT ve diğer sağlık memurlarına ise 2 lira 70 kuruş olan saatlik nöbet ücretine gelen zam ise 1 lira 35 kuruş olmuştur.

Az mı yahu bir sürü para alacaklar işte diyenlere şunu tekrar hatırlatmak isterim; yapılan zamma göre hekim saatlik nöbet ücretine en fazla 3.90 TL zam alacak. Yani 2 kat daha uzun süre, 2 kat daha fazla çalışarak nöbet tutmaya zorlanan bir hekim ancak bu miktarı alacak. O da performans sisteminin kurbanı olmuş ve bir nöbette 300 - 500 demeden hasta bakabilen yıllanmış bir hekimseniz ancak...

Sağlıkçıların işi normal mesai süresinde bile zorlayıcı, yorucu ve stresli bir iş iken performans sistemi yüzünden en az 2 kat iş yükü ile ve 2 kat daha uzun bir süre çalışırken kimse nöbet ücretine zam istemiyor. Sadece normal mesai süresi kadar çalışma ve dinlenme hakkı istiyoruz. Emekli olduğumuzda çoğu düz bir memurdan bile az olan emekli maaşlarının artmasını istiyoruz. Yeni düzenleme ile bu arada sağlıkçılardan isteyenlere 70 yaşına kadar da emekli olmadan çalışabilme hakkı geldi. Evet yanlış duymadınız; 70 (yazı ile yetmiş)! 3-5 sene sonra zaten yılların yorgunluğu ile hakkın rahmetine kavuşur birçoğumuz. Hatta rahmetli Cahit Sıtkı Tarancı'nın şiirinden hesapla gidersek: "Yaş 35 yolun yarısı", e tamamı 70 yaş yapar! O zaman bırakın 3-5 yıl daha yaşamayı, emekli ikramiyesi ile ancak mezar taşımızı yaparız bu gidişle. Neyse sonuç olarak biz daha uzun yıllar çalışmak değil, mezara girmeden önce emekli olabilmek istiyoruz. Yılların yorgunluğunu ve yıpranmışlığını azda olsa ölmeden önce dinlenerek, eşimizle, çocuklarımızla, torunlarımızla kısaca ailemizle geçirebilmek istiyoruz. Bunun için de 70 yaşında mezarda emeklilik değil, çalıştığımız yıllara yıpranma payımız verilerek daha erken emekli olabilmek istiyoruz.

Sizlere herşeyden önce bizlerin de bir hayatı olduğunu, bir ailesi olduğunu daha da önemlisi bir insan olduğumuzu ve insanca şartlarda çalışmak istediğimizi tekrar buradan hatırlatmak isteriz. Yapılan nöbet zamları ve 70 yaşında emeklilik bizim için müjde değil aksine sırtımıza koyulmuş ek bir yüktür. Zaten üstümüzde performans adı altında büyük yükler var iken başka yükler istemiyoruz. Bu yüzdendir ki hakkımız olan emeklilik zamlarını, yıpranma paylarını ve insani çalışma koşullarını elde edene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Sizlerin sağlığı için canını dişine takan, ailesiyle geçirmesi gereken zamanı sizlere ayıran biz sağlıkçılar olarak sizce çok mu şey istiyoruz?

Saygılarımla Dr. Çağdaş EKİM

Diğer Yazılar